Czym jest kredyt konsolidacyjny? Otóż kredyt konsolidacyjny to kredyt ukierunkowany na spłatę wcześniejszych zobowiązań- jest to więc kredyt celowy. To połączenie wcześniej zaciągniętych pożyczek zarówno bankowych jak i pozabankowych w jeden większy kredyt.
Aby uzyskać kredyt od banku musimy posiadać zdolność kredytową. Bank określa na jaką kwotę pożyczki nas stać tak abyśmy mogli terminowo spłacać pożyczoną sumę wraz z odsetkami i innymi ewentualnymi dodatkowymi opłatami np. ubezpieczeniem kredytu.
Wpływa na o wiele czynników, przede wszystkim to jakie mamy dochody, sposób ich pozyskania, liczba osób w na utrzymaniu, wysokość stałych kosztów jakie ponosimy w gospodarstwie domowym oraz ewentualnych wcześniejszych zobowiązań finansowych w postaci kredytów lub pożyczek.
Gdy posiadamy zdolność kredytową otrzymujemy pozytywną odpowiedź z banku. Co jednak zrobić jeśli takiej zdolności nie posiadamy? Jak zwiększyć zdolność kredytową i czy jest to w ogóle możliwe?
Tak, jest to możliwe, jednak jak to zrobić? Jednym ze sposobów jest spłata wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych. Zmniejszenie miesięcznych zobowiązań wpłynie realnie na zwiększenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Pomoże nam w tym właśnie kredyt konsolidacyjny.
Gdzie możemy uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny udzielany jest wyłącznie przez Banki na mocy Prawa bankowego. Konsolidacja jest to zintegrowani kilku różnych kredytów, pożyczek w jeden większy kredyt z jedną ratą, która ułatwia i uporządkowuje spłatę wcześniejszych zobowiązań w jedno np. kredytów gotówkowych, samochodowych, hipotecznych oraz pożyczek gotówkowych pozabankowych. Bardzo często rata konsolidacyjna jest mniejsza niż suma wcześniej spłacanych rat, najczęściej przez wydłużenie okresu kredytowania.
Jednak czy mając zobowiązania finansowe możemy wziąć kredyt konsolidacyjny? Czy banki podejmą ryzyko udzielenia kredytu konsolidacyjnego osobom, które nie mają wystarczających dochodów do spłacania jeszcze jednego kredytu? Czy nie posiadając zdolności kredytowej taki kredyt zostanie nam udzielony?
Przy kredytach konsolidacyjnych banki aby ocenić zdolność kredytową biorą pod uwagę dochody oraz stałe koszty takie jak media, czynsz. Jednak nie biorą pod uwagę pożyczek i kredytów, które będą miały podlegać konsolidacji. Oznacza to, że nawet jeśli obecnie kredytobiorcy nie stać na kolejny kredyt gdyż nie ma zdolności kredytowej, to w przypadku kredytu konsolidacyjnego bank udzieli zgody na jego udzielenie. Dzieje się tak dlatego, że kredyt ten służy na spłacenie tych właśnie zobowiązań. W praktyce oznacza to tyle , że bank udzielający nam kredytu konsolidacyjnego zobowiązuje się do spłat naszych wcześniejszych zobowiązań w innych bankach lub firmach udzielających pożyczek.
Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Kredy konsolidacyjny może być udzielony stacjonarnie lub online. W pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem o kredyt konsolidacyjny. Wówczas bank sprawdzi naszą historię kredytową oraz zdolność kredytową do spłacania zobowiązań. Przy kredycie konsolidacyjnym konieczne jest posiadanie nieskazitelnej historii kredytowej w BIK, czyli regularnych spłat wcześniejszych zobowiązań, oraz odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, czyli takiej która pozwoli na spłatę raty kredytu konsolidacyjnego.
Kiedy kredyt konsolidacyjny nie zostanie udzielony?
Kredyt konsolidacyjny nie zostanie udzielony przez bank jeśli klient jest wpisany do bazy BIK jako nierzetelny. Kredyt konsolidacyjny jak i żaden inny nie zostanie udzielony przez żaden bank gdy nie posiadamy zdolności kredytowej. Jest to regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy Prawa bankowego.
Czy bez zdolności kredytowej mamy szanse na kredyt konsolidacyjny?
Jeśli osoba posiadająca kilka zobowiązań chciałaby połączyć te zobowiązania w jedną ratę może skorzystać z pozabankowego kredytu pożyczko- konsolidacyjnego w Firmie pożyczkowej. Firmy te udzielając tego typu pożyczek prowadzą bardziej liberalną weryfikację swoich przyszłych klientów niż banki.