Samo skonsolidowanie wielu kredytów w jeden oprócz korzyści, jaką jest uporządkowanie sytuacji finansowej kredytobiorcy, może przynieść mu także korzyść w postaci obniżenia sumy miesięcznej raty kredytowej, a nawet, w przypadku korzystniejszego oprocentowania kredytu, zmniejszyć kwotę zobowiązania kredytowego. Dlatego eksperci kredytowi zachęcają swoich klientów do wnikliwego badania rankingu bankowych ofert kredytowych w celu znalezienia najbardziej odpowiadającej warunkom, jakie spełnia kredytobiorca.
Warto pamiętać, że zmniejszenie miesięcznej raty spłaty musi się wiązać z przedłużeniem okresu spłaty, a tym samym ze zmianą kosztów kredytowych, ale warto też wiedzieć, że zwiększenie kosztów kredytowych nie zawsze musi podwyższyć kwotę spłat. Kwota ta zależy, bowiem od zastosowanych przez bank marż, opłat i prowizji, a te różnią się, gdyż każdy bank wyznacza je na podstawie własnych uregulowań wewnętrznych. W czasie trwającej pandemii i związanej z nią tarczy antykryzysowej 4.0, banki spełniając oczekiwania rządu stosują różne ułatwienia pomagające kredytobiorcom w spłacaniu zobowiązań kredytowych. Jednym z takich ułatwień, obok wakacji kredytowych, jest konsolidacja zobowiązań kredytobiorcy.
Skonsolidować można różne zobowiązania tak zaciągnięte w jednej instytucji kredytowej, jak i w kilku różnych. W tym drugim przypadku należy pamiętać, żeby bank, który pozytywnie rozpatrzył wniosek kredytowy o przyznanie kredytu konsolidacyjnego otrzymał wyszczególnienie wszystkich rachunków bankowych, na które będzie mógł przekazać kwoty poszczególnych zobowiązań, gdyż kredytobiorca nie będzie mógł tych kwot pobrać w formie gotówki.
Osoby obciążone wieloma zobowiązaniami pożyczkowymi i kredytowymi, a dodatkowo dotknięte związanym z trwającą pandemią pogorszeniem sytuacji gospodarczej, co często powoduje obniżenie zdolności kredytowej, mogą odczuć ulgę w wyniku skonsolidowania tych zobowiązań. Muszą jednak pamiętać, że zmniejszenie sumy rat spłacanych kredytów, najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu spłat, a tym samym z podniesieniem oprocentowania kredytu i kosztów kredytowych. Jednak dla wielu z tych osób zmniejszenie miesięcznych rat kredytowych, poprawiające ich kondycję finansową, jest istotniejsze niż rozłożone na długi okres spłaty, jak np., w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, wyższe koszty kredytowe.
Są jednak kredytobiorcy, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach kredytowych, wynikających z oprocentowania kredytów i decydują się na skrócenie okresu spłat, co daje im możliwość zaoszczędzenia na oprocentowaniu kredytu z tytułu skrócenia okresu spłat. Skrócenie okresu spłaty kredytu ma znaczący wymiar, gdy w grę wchodzi spłata kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, który może być rozłożony nawet na 35 lat. Urwanie z tak długiego okresu każdego roku spłat, kiedy wiadomo, że pod koniec tego okresu do spłacenia pozostaje część odsetkowa, bo kapitał jest już w dużym stopniu, a nawet w całości spłacony, pozwala zaoszczędzić istotną sumę z całości kredytu.
Jednak finalny wynik wszystkich operacji, których celem jest oszczędzenie na kosztach kredytowych, albo, co ważniejsze poprawa sytuacji finansowej kredytobiorcy jest uzależniony od wysokości oprocentowania kredytów dotychczas spłacanych w stosunku do kredytu konsolidacyjnego, o który ubiega się potencjalny kredytobiorca.