Przedłużająca się pandemia i wywołany przez nią kryzys wielu gałęzi gospodarki światowej i krajowej pociągnął za sobą pogorszenie sytuacji finansowej m.in. wielu podmiotów rynku usług finansowych. Wielu kredytobiorców notuje pogorszenie swojej zdolności kredytowej. Mimo stosowanych przez rząd zabiegów pomocowych w celu podtrzymania dobrej koniunktury gospodarczej w postaci np. „tarczy antykryzysowej 4.0” w ramach, której kredytobiorcy mogą uzyskać wakacje kredytowe na warunkach, które nie podwyższają ponoszonych przez nich kosztów kredytowych, nie wszyscy mogą uznać tę pomoc za wystarczającą.
W najtrudniejszej sytuacji wydają się być ci kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kilka kredytów w tym samym banku. Jednak są przecież także tacy kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty w różnych bankach, a w skutek związanych z pandemią perturbacji na rynku obniżyła się ich zdolność kredytowa, co powoduje niewywiązywanie się z obowiązku terminowego spłacania rat kredytowych. Ta sytuacja automatycznie psuje historię kredytową, co pogłębia złą sytuację kredytobiorcy, bo uniemożliwia mu dalsze kredytowanie działalności.
Z tego błędnego koła może pomóc wyjść kredyt konsolidacyjny. Kredyt konsolidacyjny pomaga uporządkować kredytobiorcy sytuację finansową – zamiast spłacania kilku rat w różnych bankach, kredytobiorca może skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania do jednej raty kredytowej w jednym banku. Oprócz uporządkowania sytuacji finansowej, kredytobiorca kredytu konsolidacyjnego, może uzyskać dodatkowe środki w banku, który pozytywnie rozpatrzy jego wniosek kredytowy o kredyt konsolidacyjny. Kredyt ten przez rozłożenie na dłuższy okres spłat, może być łatwiejszy do spłacania ze względu na zmniejszoną sumę miesięcznej raty kredytowej.
Poniższy przykład obrazuje taką sytuację.
Klient spłaca dwa kredyty. Jeden z tych kredytów wynosi 2.000,- i jest rozłożony na 12 miesięcy, a miesięczna rata spłaty wynosi 190,-. Drugi kredyt obciążający kredytobiorcę wynosi 5.000, jest rozłożony na 24 miesiące, a rata miesięcznej spłaty wynosi ok. 246,-. Suma rat miesięcznych tych dwóch kredytów wynosi, więc 436,-. Bank pozytywnie rozpatrzył wniosek kredytowy i udzielił kredytu konsolidacyjnego na spłatę dotychczasowych zobowiązań oraz udzielił dodatkowego kredytu w wysokości 5.000,-. Łączna suma udzielonego kredytu wynosić będzie: 2.000,- + 5.000,- + 5.000,- = 12.000,-. Jeśli nowa kwota kredytu zostanie rozłożona na 36 rat kredytowych, wtedy suma miesięcznej raty kredytowej wyniesie 408,-. Jest oczywiste, że suma kosztów kredytowych, jakie poniesie kredytobiorca w ciągu 3 lat spłaty kredytu konsolidacyjnego będzie wyższa, jednak wszystkie ułatwienia w spłacaniu kredytu i dodatkowe środki kredytowe, a także niższa miesięczna rata kredytowa, mogę te podwyższone koszty kredytowe zrekompensować.
Warto pamiętać, że katalog zobowiązań, jakie mogą być objęte kredytem konsolidacyjnym nie musi się ograniczać wyłącznie do kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w bankach. Konsolidacji mogą być poddane także zobowiązania niezwiązane z działalnością gospodarczą kredytobiorcy, w tym pożyczki i kredyty gotówkowe, ratalne spłaty zakupów konsumpcyjnych, a także kredyty odnawialne, czyli karty kredytowe i limity na rachunku bankowym.