Mimo obserwowanego od blisko 15 lat wielkiego wzrostu rynku nieruchomości i związanego z nim poszerzenia bankowych ofert kredytowych, przede wszystkim w zakresie kredytów hipotecznych na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości – żartobliwie określanego nawet, jako „hipo-boom”, wciąż wśród bogatej oferty kredytowej banków w Polsce, trudno doszukać się odpowiednika atrakcyjnej na terenie Wielkiej Brytanii oferty kredytowej nazywanej „by to let”, czyli w dosłownym przekładzie „kup, żeby wynająć”, z której już skorzystało wielu Polaków zatrudnionych na stałe w Zjednoczonym Królestwie (UK). Jest to niezwykle interesująca oferta dla kogoś, kto myśli o zainwestowaniu uzyskiwanych środków finansowych w sposób zapewniający stały dochód, niezależny od sytuacji wynikających z warunków zatrudnienia i koniunktury gospodarczej. Właściwie rozwijana inwestycja finansowana kredytem „by tu let” może nawet doprowadzić do komfortu bycia landlordem, czyli osoby utrzymującej się z wynajmowania swoich lokali.
“A landlord is the owner of house, apartment, condominium, land, or real estate which is rented or leased to an individual or business, who is called a tenant (also a lease or renter)”
Wyżej przytoczona angielsko języczka definicja pojęcia „landlord”, ma na celu uświadomienie, że oferta „by to let”, jest w chwili obecnej dostępna wyłącznie Polakom zamieszkałym na Wyspach Brytyjskich i tam zatrudnionym. Podstawowa różnica między kredytem hipotecznym, a dostępnym tylko mieszkańcom WB kredytem by to let, zawiera się w tym, że do obliczenia zdolności kredytowej przy rozpatrywaniu tego drugiego rodzaju kredytu, angielski bank lub inna instytucja kredytowa weźmie pod uwagę dochód w postaci czynszu za wynajem (rent), uzyskiwany przez właściciela lokalu (landlorda). Jeszcze jedna różnica między kredytem by to let, a kredytem hipotecznym wynika z tego, że kandydat na landlorda musi się wykazać zarejestrowaniem na liście wyborców (electoral roll, lub elctoral register), co rozpatrujący zdolność kredytową bank lub instytucja kredytowa rozpatrująca wniosek kredytowy uzna, jako potwierdzenie stałego zamieszkiwania na terenie Wielkiej Brytanii, co jest jednym z podstawowych warunków uzyskania kredytu by to let. Pozostałe warunki uzyskanie tego kredytu są identyczne z tymi, jakie musi spełniać kredytobiorca ubiegający się o kredyt hipoteczny w Polsce.
Polak ubiegający się o kredyt by to let będzie, więc musiał dostarczyć bankowi lub instytucji kredytowej dokumenty potwierdzające stałe zatrudnienie i wynagrodzenie, którego wysokość musi zapewnić posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Będzie też musiał przedstawić dowód zamieszkiwania pod stałym adresem, a przede wszystkim musi mieć dobra historię kredytową (credit score).
Odpowiednikiem polskiego Biura Informacji Kredytowej jest w WB Credit Reference Agency. Kredytodawca bez trudu sprawdzi też solidność potencjalnego kredytobiorcy, sprawdzając, czy nie figuruje on w Callcredit, TranceUnionUK lub szeregu innych rejestrów niesolidnych dłużników, dostępnych na terenie UK.
Niestety, mimo, że to może się wydawać nieprawdopodobne, zanotowano wielokrotnie przypadki, kiedy powracający do kraju Polak uważa, że pozbył się w ten sposób obowiązku spłacania kredytów zaciągniętych na terenie Wielkiej Brytanii. Można tylko powiedzieć, że jest to wrażenie złudne i nieprawdziwe. A nade wszystko trzeba pamiętać o trzymaniu się zasady zaciągania kredytów w walucie, w jakiej są uzyskiwane dochody.