Trudno polemizować z przekonaniem, że najwięcej chętnych do posiadania własnego mieszkania, domu lub innej nieruchomości, można znaleźć wśród ludzi dopiero rozpoczynających swoją drogę życiową. To oni najczęściej marzą o założeniu szczęśliwej rodziny i wyobrażają sobie cudowne życie z kochanymi ludźmi w wygodnym, pięknym mieszkaniu, domu lub innej nieruchomości. Te piękne marzenia często nie przystają jednak do możliwości finansowych, co jest oczywiste i zrozumiałe, gdyż świetne kariery zawodowe i związane z nimi wysokie zarobki ciągle są przed nimi.
Najbardziej oczywistym rozwiązaniem dającym możliwość pogodzenia marzeń o własnym kącie z wciąż nienajwyższymi zarobkami, wydaje się być kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Kredyt hipoteczny daje szansę na uzyskanie możliwości sfinansowania zakupu jednego z najdroższych dóbr konsumpcyjnych potrzebnych do życia każdemu niemal człowiekowi, czyli mieszkania, domu lub innej nieruchomości, gdyż dzięki możliwości zabezpieczenia jego spłaty hipoteką i długim okresem spłat, może być rozłożony na wiele rat miesięcznych, nieprzekraczających możliwości finansowych kredytobiorcy.
Możliwości finansowe potencjalnego kredytobiorcy, czyli zdolność kredytowa, zawsze będą pierwszym i najważniejszym kryterium, branym pod uwagę przez bank przystępujący do rozpatrzenia wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Potencjalny kredytobiorca ubiegający się o kredyt hipoteczny musi, więc dostarczyć bankowi dokumenty potwierdzające zatrudnienie i wysokość uzyskiwanych dochodów. Każdy bank rozpatrujący wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, kieruje się zasadą, żeby wysokość miesięcznej raty nie przekraczała połowy części miesięcznych zarobków kredytobiorcy, pozostającej po odjęciu od nich kosztów stałych, jakie musi on ponieść.
Młodość zwiększa szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego.
Marzenia o własnym lokum najczęściej idą w parze z chęcią założenia rodziny, a chęć bycia razem z ukochaną osobą stwarza możliwość podniesienia zdolności kredytowej przez połączenie dochodów obojga tworzących parę ludzi. Warto w tym miejscu dodać, że banku rozpatrującego wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości nie interesuje rodzaj zawartego związku, więc nie będzie żądał żadnego aktu ślubu czy też innego formalnego potwierdzenia związku partnerskiego.
Rozpatrującemu wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruch ości bankowi wystarczy, że partnerzy wspólnie występują z tym wnioskiem i zobowiązują się umową kredytową do wspólnego wypełniania obowiązku spłaty wspólnie zaciągniętego kredytu. Wspólność kredytowa znacznie podnosi zdolność kredytową, gdyż połączenie dochodów parterów przy pozostawaniu kosztów stałych na tym samym poziomie daje w rezultacie większą możliwość spłacania rat kredytowych.
Jednak właściwa zdolność kredytowa nie jest jedynym wystarczającym do otrzymania kredytu hipotecznego warunkiem. Ubiegający się o kredyt hipoteczny na zakup wspólnego mieszkania, domu lub innej nieruchomości partnerzy życiowi, a także biznesowi, muszą jeszcze mieć dobrą historię kredytową oraz wymagany prawem bankowym wkład własny, który wynosi 20% wartości nabywanego mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Wydaje się jednak, że tak jak w większości dziedzin ludzkiej aktywności, wspólne pokonywanie trudności także i przy uzyskiwaniu kredytu hipotecznego jest łatwiejsze.