Charakterystyczną cechą dla wciąż rosnącej polskiej gospodarki, jest konkurencyjność na rynku usług finansowych. O klientów konkurują z sobą banki i zatrudnieni w nich doradcy kredytowi, jak i poza bankowe biura ekspertów finansowych, a także indywidualni doradcy finansowi. Większość obywateli na pewno zetknęła się już nie raz z dzwoniącym z nieznanego numeru nieznanym rozmówcą roztaczającym piękne wizje związane z oferowanym produktem. Często tym produktem jest kredyt. Prawdopodobnie dzwoniącym jest zatrudniony przez bank doradca kredytowy, którego zadaniem jest zainteresowanie potencjalnego kredytobiorcę ofertą kredytową zatrudniającego go banku. Jeśli doradca trafi na zainteresowanie osoby, do której dzwoni, potrafi przedstawić wspaniałą wizję szczęścia, jakiego zazna rozmówca, gdy weźmie oferowany kredyt. Ponieważ najczęściej rozmówcą bankowego doradcy kredytowego, korzystającego z bankowej bazy danych, jest klient tego banku, rozmowa może się zakończyć wpłatą na konto kwoty wynegocjowanego kredytu. W praktyce dotyczy to każdego kredytu z wyjątkiem kredytu hipotecznego, który wymaga staranniejszych przygotowań.
Czy każdy kredytobiorca jest zadowolony z warunków udzielonego mu kredytu?
– „To dobre pytanie”, zacząłby prawdopodobnie swoją kwestię każdy wytrawny rozmówca, który nie miałby jednoznacznej odpowiedzi. Cała tajemnica tkwiłaby, bowiem w kilkunastu gęsto zadrukowanych kartkach umowy kredytowej, jaką otrzyma kredytobiorca w ślad za otrzymanym kredytem. Niekoniecznie musi się okazać, że ustalone w trakcie rozmowy z bankowym doradcą bardzo odbiegają od umowy pisemnej, bo nawet, jeśli wynagrodzenie pracownika banku zależy w jakimś stopniu od ilości sprzedanych produktów, czyli kredytów, to dbałość o wiarygodność swoją i banku, który reprezentuje, nie pozwala mu na przekraczanie pewnych granic. Jednak to wcale nie gwarantuje kredytobiorcy, że otrzymał on kredyt na najkorzystniejszych dla siebie warunkach.
Dlatego zawsze warto dłużej się zastanowić nad oferowanymi warunkami uzyskania kredytu, zwłaszcza, gdy chodzi o kredyt z długim okresem spłat, jakim może być kredyt hipoteczny. Warto też samodzielnie lub z pomocą niezależnego od banków eksperta kredytowego dokonać przeglądu dostępnych w Internecie przeglądarek bankowych ofert kredytowych oraz rankingów banków udzielających kredytów. W wyniku takiego przeglądu okaże się, że oferty kredytowe banków są zróżnicowane jeśli chodzi o ich dostępność i kryteria, jakie musi spełniać kredytobiorca. Te różnice wynikają z faktu, że każdy bank kieruje się wewnętrznymi uregulowaniami, które stosuje przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych. Stąd się biorą różnice w wysokości kosztów kredytów. Są banki, które dla zwiększenia atrakcyjności swojej oferty kredytowej znacznie obniżają, a nawet rezygnują ze swoich marż i prowizji, stąd się biorą różnice w wysokości miesięcznych rat kredytowych.
Poszczególne banki-kredytodawcy stosują też różne kryteria ustalania zdolności kredytowej, co może mieć wpływ m.in. np. na wysokość obligatoryjnego, wkładu własnego wymaganego w przypadku ubiegania się kredyt hipoteczny. Trzeba też pamiętać o zmieniających się wskaźnikach, takich, jak WIBOR czy RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
Wielu potencjalnych kredytobiorców chcąc zaoszczędzić na kosztach poszukiwania odpowiedniego kredytu, dokonuje wyboru najlepszego dla siebie kredytodawcy samodzielnie. Jednak praktyka pokazuje, że tak, jak nie ma doradców lub ekspertów kredytowych świadczących usługę doradztwa za darmo, tak nawet doświadczony kredytobiorca może zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy, korzystając z usług profesjonalnych doradców kredytowych.