Niezależnie od fatalnego wpływu panującej pandemii na sytuację finansową, kłopoty mogą dotknąć każdego kredytobiorcę, w każdym czasie. Zła sytuacja, uniemożliwiająca kredytobiorcy terminowe wywiązywanie się z obowiązku spłacania zaciągniętego kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, może przecież wynikać z choroby kredytobiorcy, bądź z utraty pracy lub innych źródeł uzyskiwania dochodów.
Nie wszyscy wiedzą, że ustawodawca, przewidując możliwość perturbacji, jakie mogą dotknąć każdego kredytobiorcę, ustanowił na mocy ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Środki gromadzone na FWK, pochodzą z wpłat kredytodawców, zaś wsparcie kredytobiorców, którzy uzasadnią konieczność takiego wsparcia odbywa się za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.
Z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą skorzystać tylko najbardziej potrzebujący, a żeby takie wsparcie uzyskać trzeba spełniać, co najmniej jeden z następujących warunków:
– kredytobiorca kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, w dniu składania wniosku o wsparcie z FWK, ma status bezrobotnego gdyż utracił pracę, lub, gdy utracił pracę jeden z jego współ kredytobiorców, jeśli kredyt był przyznany więcej niż jednej osobie. Pod warunkiem jednak, że utrata pracy żadnego z kredytobiorców nie nastąpiła w wyniku rozwiązania z nim umowy wskutek wypowiedzenia z winy kredytobiorcy, lub gdy kredytobiorca sam rozwiązał umowę o pracę;
– gdy rata kredytu wzrosła i przekracza 50% przychodów kredytobiorcy, po odliczeniu kosztów stałych;
– jeśli przychód gospodarstwa domowego kredytobiorcy uległ zmniejszeniu i w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1402, lub, gdy w przypadku gospodarstwa wieloosobowego przychód na każdego z członków tego gospodarstwa nie przekracza kwoty 1056 zł
Dwa rodzaje wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Z FWK kredytobiorca, który z przyczyn od siebie niezależnych ma kłopoty z terminowym wywiązywaniem się z obowiązku terminowego spłacania rat kredytowych kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, może liczyć na wsparcie dwóch rodzajów.
Pierwszy rodzaj wsparcia polega na dofinansowaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego rat kapitałowo-odsetkowych spłaty kredytu hipotecznego kwotą do wysokości tych rat. Kwota wsparcia nie może jednak być większa niż 2000 zł miesięcznie przez okres nie dłuższy niż 36 miesięcy. Okres wspierania kredytobiorcy może być skrócony, jeśli w ciągu 36 miesięcy jego sytuacja finansowa ulegnie poprawie np., z powodu znalezienia zatrudnienia lub zwiększenia źródeł dochodu. Kwota wsparcia kredytobiorcy musi być przez niego zwrócona, jednak okres spłacania wsparcia nie może być rozpoczęty wcześniej niż w dwa lata po spłaceniu ostatniej raty kredytu hipotecznego. Kwota ta nie jest oprocentowana i może być umorzona, jeśli wspierany kredytobiorca spłaci minimum 100 rat.
Drugą formą wsparcia z FWK jest pożyczka na spłatę zadłużenia pozostającego po sprzedaży nieruchomości, na którą był udzielony kredyt hipoteczny, lecz uzyskana ze sprzedaży kwota nie pokrywa pozostałego do spłacenia kredytu hipotecznego. Kwota pożyczki nie może być większa niż 72.000 zł. Warunkiem otrzymania pożyczki jest złożenie w BGK odpowiedniego wniosku w terminie nieprzekraczającym 14 dni od daty umowy sprzedaży kredytowanej nieruchomości.