Na wstępie trzeba powiedzieć, że uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Najczęściej o zaciągnięciu drugiego kredytu hipotecznego myślą ci klienci banku, którzy chcą nabyć kolejną nieruchomość lub podnieść wartość nieruchomości, na zakup, której zaciągnęli kredyt hipoteczny. Jednak w tym drugim przypadku łatwiejsze od uzyskania drugiego kredytu hipotecznego, może być podniesienie dotychczasowego.
Zaciąganie drugiego kredytu hipotecznego, wydaje się być racjonalne, gdy w grę wchodzi nabycie np. drugiego mieszkania z myślą o uzyskiwaniu dochodu z jego wynajmowania. Jak wiadomo bank, rozpatrując każdy wniosek kredytowy w pierwszej kolejności sprawdzi, czy potencjalny kredytobiorca ma zdolność kredytową oraz dobrą historię kredytową. Wydaje się być oczywiste, że te wstępne, ale mające podstawowe znaczenie dla uzyskania pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego czynności, będą łatwiejsze, gdy ten wniosek będzie rozpatrywał bank kredytodawca pierwszego kredytu. Jednak nie bez znaczenia będzie fakt, że obliczając zdolność kredytową, bank obniży ją o ratę spłaty dotychczasowego kredytu. Na ogół bank nie będzie miał żadnego problemu z udzieleniem swojemu klientowi kolejnego kredytu hipotecznego, gdy jego zdolność kredytowa znacznie przewyższa sumę rat dotychczasowej i tej, którą będzie spłacał klient, gdy uzyska drugi kredyt. Bank, szacując scoring kredytowy klienta, na pewno weźmie też pod uwagę ile ma jeszcze do spłacenia dotychczasowego kredytu oraz, czy nie miał kłopotów z terminowym spłacaniem rat.
Kiedy warto ubiegać się o drugi kredyt hipoteczny w innym banku?
Choć procedury związane z ubieganiem się o drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku wydają się prostsze, czasami warto poszukać drugiego kredytu hipotecznego w innym banku. Wynika to przede wszystkim z tego, że, jak wiadomo, każdy bank przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego, kieruje się wewnętrznymi uregulowaniami. Można, więc w przeglądarce ofert kredytowych znaleźć korzystniejszą ofertę kredytową, co może być uwarunkowane innym oprocentowaniem lub inną marżą, co z kolei może dać w efekcie niższą miesięczna ratę kredytową. Jednakże osoba poszukująca kolejnego kredytu hipotecznego w różnych bankach, musi brać pod uwagę jeszcze jeden podstawowy warunek uzyskania kredytu, jakim jest 20%-owy wkład własny. Nie będzie problemu, jeśli klient posiada odpowiednie środki umożliwiające mu pokrycie wkładu własnego, jednak praktyka pokazuje, że klienci takich wysokich przecież sum nie posiadają. Może też być tak, że klient z różnych powodów nie będzie mógł zawrzeć polisy ubezpieczeniowej na tzw. ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego, które może obniżyć obowiązkowy wkład własny nawet do 10% wartości nieruchomości. W takich sytuacjach łatwiejsze jednak będzie uzyskanie drugiego kredytu hipotecznego w tym banku, który udzielił pierwszego, gdyż może on uznać za wkład własny lub jego część, różnicę między wartością nieruchomości już posiadanej przez kredytobiorcę, a nową nieruchomością, którą zamierza nabyć.
Inną trudnością w uzyskaniu drugiego kredytu hipotecznego w innym banku niż ten, który udzielił pierwszego, może być związana z tzw. pierwszeństwem dochodzenia roszczeń wierzyciela na hipotece nieruchomości. To przeważnie wywołuje większą ostrożność banku mającego udzielić drugiego kredytu hipotecznego, a w rezultacie może być przyczyną decyzji odmownej na złożony wniosek kredytowy.