Bardzo wielu kredytobiorców skorzystało z wywołanej obostrzeniami epidemicznymi i związanymi z tym perturbacjami gospodarki krajowej, oferty banków i zdecydowały się na wzięcie wakacji kredytowych. Wiele banków, stosując się do postanowień rządu zawartych w programie pomocowym „Tarcza Antykryzysowa 4.0”, przedłużyło pierwotnie trzymiesięczne wakacje kredytowe do 6 miesięcy. Przyszło im to tym łatwiej, że nie zanotowano drastycznego wzrostu trudności z powróceniem do systematycznego kontynuowania spłaty rat kredytowych tych kredytobiorców, którzy zdecydowali się na trzymiesięczne wakacje kredytowe i powrócili do spłacania rat w lipcu 2020. Odsetek kredytobiorców, którzy po wakacjach kredytowych z różnych powodów nie mogli powrócić do regularnego spłacania rat nie przekroczył minimalnego odsetka, który byłby odchyleniem od normy. W tej sytuacji wiele banków zaproponowało swoim kredytobiorcom przedłużenie wakacji kredytowych o dalsze 3 miesiące.
Październik jest pierwszym miesiącem po zakończeniu wszystkich wakacji kredytowych, co oznacza, że wszyscy kredytobiorcy będą musieli podjąć spłacanie swoich zobowiązań, a jednocześnie codzienne raporty epidemiologiczne pokazują gwałtowny wzrost ilości zakażeń. Jeszcze nie wiadomo, jakie decyzje podejmie rząd wobec nawrotu pandemii i jak to wpłynie na gospodarkę. Otwartymi pozostają pytania, czy wszyscy kredytobiorcy będą mieli zdolność kredytową wystarczającą do regularnego spłacania kredytów. O tym, jaka będzie kondycja banków i ich zdolność do kredytowania, zdecyduje IV kwartał 2020 r.
Jednak już teraz można zaobserwować nieznane przed pandemią sytuacje związane z wakacjami kredytowymi i ich następstwami. Jak wynika z raportów banków, wakacyjni dłużnicy, którzy wcześniej wrócili do spłacania swoich zobowiązań kredytowych, w większości przypadków nie mieli problemów z powrotem do regularnego spłacania swoich długów, jednak nie wszystkie banki zrezygnowały z dokładania kredytobiorcom dodatkowych obciążeń, albo z tytułu odsetek narosłych w okresie korzystania a wakacji kredytowych, albo przez podniesienie miesięcznych rat spłat kredytu, co jest następstwem nie przedłużenia przez bank-kredytodawcę okresy spłaty udzielonego kredytu o okres wakacji kredytowych.
Dodatkowym, nieprzewidzianym niekorzystnym następstwem wakacji kredytowych jest zgłoszenie przez wiele banków, kredytobiorców korzystających z wakacji, jako niewywiązujących się ze zobowiązań dłużników do Biura Informacji Kredytowej
Z oficjalnych statystyk Biura informacji Kredytowej wynika, że w jego rejestrach figuruje obecnie ok. 300 tys. kredytobiorców, którzy skorzystali z wakacji kredytowych w związku z panującą pandemią. Wielu korzystających z wakacji kredytowych, mimo, że nie odnotują obniżki zdolności kredytowej i będą mogli bez problemu powrócić do obowiązującego przed wakacjami kredytowymi harmonogramu spłat, może mieć trudności z uzyskaniem kolejnych potrzebnych im kredytów, gdyż niektóre banki mogą uznać skorzystanie z formy zawieszenia jaką są wakacje kredytowe za obniżenie wiarygodności i solidności potencjalnego kredytobiorcy ubiegającego się o kolejny kredyt.
W tej sytuacji wydaje się oczywisty wzrost znaczenia usług ekspertów kredytowych, którzy dzięki znajomości specyfiki poszczególnych banków oraz ich wewnętrznych uregulowań dotyczących kryteriów oceniania zdolności kredytowej i właściwej analizy historii kredytowej klienta ubiegającego się o kredyt gotówkowy, czy też kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, będą potrafili odpowiednio wspomóc klienta w jego staraniach o potrzebny mu kredyt każdego rodzaju.