Kredyt hipoteczny wydaje się wciąż być dobrym wyborem, dla kogoś, kto chce zostać właścicielem mieszkania, domu lub innej nieruchomości, mimo wymuszonej przez pandemię sytuacji, wymagającej od potencjalnego kredytobiorcy spełnianie trudniejszych warunków.
Wiadomo już, że każdy bank w czasach pandemii będzie się kierował nie tylko zaleceniami Komitetu Stabilności Finansowej, którego zadaniem jest śledzenie zaszłości na rynku i wymuszanie na podmiotach tego rynku postaw ostrożnościowych, żeby nie dopuścić do kryzysu finansowego państwa, ale i własnym uregulowaniami. Z wewnętrznych uregulowań wszystkich banków oferujących kredyty konsumpcyjne, gotówkowe – krótko i długoterminowe oraz kredyty hipoteczne na zakup mieszkań, domów i innych nieruchomości wynika, że wszystkie te banki zaostrzyły kryteria oceny zdolności i historii kredytowej oraz wymagań, co do posiadania odpowiedniej wysokości wkładu własnego, obligatoryjnie stanowiącego 20% wartości nabywanej nieruchomości. W obecnych warunkach banki chętniej rozpatrują wnioski kredytowe, gdy wiedzą, że kredytobiorca dysponuje wkładem własnym, sięgającym nieraz 40% wartości mieszkania, domu lub innej nieruchomości, którą zamierza nabyć. Ponadto, potencjalny kredytobiorca musi się liczyć z wyższymi kosztami zaciąganego kredytu hipotecznego, co jest związane przede wszystkim z koniecznością wykupienia polisy ubezpieczeniowej oraz podniesionymi przez bank opłatami, prowizjami i oprocentowaniem. Wszystko to może spowodować wysoką ratę kredytową.
Niestety, tak jak daleko nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości za własne posiadane środki, tak i nie wszyscy mogą skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, zwłaszcza teraz, gdy obowiązują zaostrzone kryteria oceniania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Przed wizytą w wybranym banku i złożeniem wniosku kredytowego, warto przeprowadzić symulację sytuacji kredytobiorcy.
Każdy potencjalny kredytobiorca noszący się z zamiarem uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, ma do dyspozycji szereg narzędzi, które pomogą mu przeprowadzić symulację sytuacji finansowej, gdy będzie zmuszony do wypełniania obowiązku spłacania zadłużenia kredytowego. Samodzielne przeprowadzenie takiej symulacji przy wykorzystaniu m.in. dostępnego w Internecie kalkulatora zdolności kredytowej, rankingu bankowych ofert kredytowych oraz rokowań, co do możliwości uzyskiwania dochodów, nie powinno nikomu nastręczać wielu trudności.
Jednak warunki pandemiczne i wywołane nimi różne obwarowania przyznawania kredytów przez banki, powodują, że osoba nie mająca na co dzień do czynienia z zagadnieniami związanymi z kredytowaniem, może po prostu nie dostrzec wielu niuansów i różnic, jakie występują między ofertami kredytowymi poszczególnych banków. Te różnice wynikają przede wszystkim z tego, że banki-kredytodawcy, kierują się wynikającymi z wewnętrznych ustaleń kryteriami oceny zdolności kredytowej oraz innymi warunkami decydującymi o pozytywnym, bądź negatywny rozpatrzeniu wniosku kredytowego, w chwili obecnej dodatkowo zaostrzonymi w związku trwającą pandemią.
Dlatego nie od rzeczy będzie, przed znalezieniem najbardziej właściwego banku i złożeniem wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, skorzystanie z profesjonalnej usługi eksperta kredytowego.